• Šikanovanie

• Milí rodičia, viete, čo je šikanovanie?

Šikanovanie je opakovaná, úmyselná snaha získať psychologickú alebo spoločenskú a hmotnú výhodu nad inými jedincami prostredníctvom ubližovania, hrozieb, výsmechu a zastrašovania.

Hlavné znaky a prejavy šikanovania

Hlavné znaky:

• zjavný úmysel ublížiť druhému, či už fyzicky alebo psychicky,
          • útočníkom môže byť jedno dieťa alebo skupina detí,
          • incidenty sú opakované,
          • nepomer síl medzi útočníkom a obeťou.

Prejavy šikanovania:

priame - posmech, pokorujúca prezývka, nadávky, hrubé žarty, kritika dieťaťa - nepriateľská až násilnícka, príkazy od iných detí - panovačným, nepriateľským tónom, strkanie, kopanie, rany - nemusia byť silné, ale obeť ich nevracia

nepriame - cez prestávky je dieťa samé, vyhľadáva blízkosť učiteľa, náhle sa zhorší v prospechu, zmení cestu do školy, jeho veci sú často poškodené, máva modriny, škrabance, stáva sa uzavretým, odmieta povedať, čo sa mu stalo

K školskému šikanovaniu dochádza v ústraní ( v šatni, na záchode, kde nechodí pedagóg, ktorý je poverený dozorom) a je prítomná iba obeť a agresor alebo skupinka dvoch až troch agresorov. Veľmi často sa týranie odohráva v triede, za prítomnosti väčšiny spolužiakov. Tí sa nepostavia na ochranu obete z ľahostajnosti, zo strachu alebo preto, že obeť je nesympatický žiak (outsieder). Obraz doplňuje typická hliadka pri dverách, ktorá dá včas signál, že sa blíži učiteľ.

Ak by sme chceli nachádzať isté rozdielnosti v spôsobe šikanovania medzi chlapcami a dievčatami, uvádzame, že chlapci si niekedy vyberajú obete medzi obidvoma pohlaviami, ale dievčatá si ubližujú len medzi sebou. Šikanovanie medzi dievčatami prebieha skrytou formou, pretože spočíva skôr vo vylučovaní zo skupinových činností, vo všeobecnom ignorovaní a šírení klebiet než v zjavnom fyzickom násilí.

Príčiny šikanovania

Šikanovanie má veľa príčin. Niektoré sú známe na prvý pohľad, iné objavíme vtedy, keď pôjdeme do hĺbky problému. Uvádzame tie hlavné:

• túžba po moci, ovládať druhého človeka,
          • motív krutosti, človeku niekedy pôsobí potešenie, keď vidí druhých trpieť,
          • zvedavosť, týrať druhého, je tak trochu experiment,
          • nuda, túžba po senzácii.

Rizikové osobnostné charakteristiky

Za najvýznamnejšie rizikové faktory pre naštartovanie šikanovania môžeme považovať osobnostné charakteristiky iniciátorov a obetí a ich vzájomný vzťah.

Kto šikanuje?

Agresori - útočníci
             Ide o jedincov:

• nadpriemerne telesne zdatných, silných, obratných (hlavne pri fyzických útokoch)
          • s veľmi dobrou inteligenciou, ktorá umožňuje vymýšľať rafinované formy agresie, čím môže nahrádzať nedostatok fyzickej sily
          • sebaistých, neúzkostných, často však poškodených nevhodnou výchovou
          • typická je túžba dominovať, ovládať druhých, bezohľadne sa presadzovať
          • ľahko sa urazia, sú vzťahovační
          • ubližovať druhým je pre neho radosť
          • určitú úlohu tu majú temperamentové predpoklady ( vznetlivosť, impulzivita) vždy však posilňované rodinnou výchovou ( nedostatok záujmu, citový chlad, ponižovanie, fyzické násilie, agresívne správanie rodičov)
          • ktorí sa chcú týmto spôsobom zaradiť do partie

Obeť šikanovania
                Najdôležitejším zistením je, že obeťou šikanovania sa môže stať každý. Šikanovanie hrozí deťom, ktoré prídu ako nové do zohraného kolektívu. Tieto deti sa stanú predmetom nepriateľstva pre svoju nejakú prednosť. Môžu to byť deti premýšľavé, príliš zrelé a ušľachtilé, infantilné, pre svoju jemnosť.

Najčastejšie sa stávajú deti terčom tohto druhu agresie:

• ak sa od skupiny odlišujú pre nejakú zvláštnosť (dobrý žiak, alebo handicap),
          • ak má v škole málo kamarátov,
          • ťažšie nadväzuje kontakty,
          • na ostatných pôsobí dojmom citovo labilného,
          • dieťa zo sociálne slabšej vrstvy ( menej atraktívne oblečené, hygienická zanedbanosť),
          • provokujú agresiu vlastným správaním.

Obeť máva nízke sebavedomie, má sklon pociťovať zanedbanie bez dostatočného dôvodu, považuje sa za hlúpu a nezaujímavú, submisívne sa podriaďuje. Ťažko sa presadzuje medzi vrstovníkmi.

Rozpoznanie obete šikanovania

1. Dieťa je cez prestávky často samé, ostatné deti o neho nejavia záujem.
          2. Pri skupinových športoch je dieťa volené do družstva často posledné.
          3. Cez prestávky vyhľadáva blízkosť učiteľov.
          4. Pôsobí smutne až depresívne, máva blízko k plaču.
          5. Zhoršujú sa jeho školský prospech, niekedy náhle.
          6. Jeho veci sú poškodené alebo zničené.
          7. Má odreniny, modriny, škrabance, ktoré nevie vysvetliť.
          8. Často ho pred odchodom do školy pobolieva hlava, brucho.

Ako zabrániť šikanovaniu:

Ak rodič má pocit, že niečo nie je v poriadku, okamžite to treba nahlásiť triednemu učiteľovi, výchovnej poradkyni alebo riaditeľovi školy!

Pri vyšetrovaní je nutné spolupracovať a nič nezakrývať!