Zápis detí do 1. ročníka

Veľkou udalosťou v živote dieťaťa a jeho rodičov je isto zápis do prvého ročníka. Zúčastnia sa ho deti, ktoré k 31. augustu aktuálneho roku dovŕšia 6 rokov.

Naša škola a pedagogický kolektív sa deťom a ich rodičom snaží spríjemniť tieto chvíle, aby sa tento deň stal pre nich zážitkom a peknou spomienkou. Hravou formou zistíme , čo vaše dieťa zvláda a či je pripravené na vstup do školy, do sveta vedomostí.

Pre lepšiu orientáciu vám,  milí rodičia,  predkladáme informácie o tom, čo by malo Vaše dieťa vedieť, čo sa od neho bude očakávať, aby zvládlo 1. ročník bez vážnejších problémov.

Budúci prvák by mal vedieť:

• Samostatne sa obliecť a obuť
  • Pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky
  • Samostatne sa najesť a obslúžiť na WC
  • Správne vyslovovať všetky hlásky
  • Vyjadrovať sa plynulo aj v zložitejších vetách
  • Kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené
  • Nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi
  • Vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
  • Poznať základné farby
  • Spočítať predmety do „päť“
  • Rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jeho obsahu
  • Naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku
  • Vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach
  • Orientovať sa v priestore, vie, kde je „vpredu“, „vzadu“, „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“

Ako by sa budúci prvák mal správať:

• Vydrží pri hre alebo inej činnosti 15 -20 minút
  • Začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha
  • Na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká)
  • Väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý, plačlivý
  • Nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti
  • V jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako napríklad: cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie
  • Nezajakáva sa pri reči
  • Nepomočuje sa

Ak máte pochybnosti, či Vaše dieťa zvládne školskú dochádzku, navštívte Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kde psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej zrelosti Vášho dieťaťa. Pri samotnom zápise sú spravidla okrem pani učiteliek zo ZŠ prítomné aj pani učiteľky z MŠ, psychológ  z príslušného CPPPaP, výchovný poradca, ktorí vám dokážu pomôcť a poradiť pri vašich otázkach.

Zákonný zástupca dieťaťa má právo požiadať o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok. V takomto prípade musí svoju žiadosť o odklad oznámiť pri zápise do školy. Žiadosť predkladá riaditeľovi školy a súčasťou žiadosti je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Naša škola Vám po zápise ponúka:

• Výborný a tvorivý pedagogický kolektív, priateľskú atmosféru na vyučovaní i mimo neho
  • Vyučovanie informatickej výchovy  a cudzieho jazyka od 1. ročníka
  • Školský klub detí, ráno od 6:00 do 7:35, popoludní od 11:30 do 17:00
  • Plavecký a lyžiarsky výcvik, školu v prírode
  • Športové triedy so zameraní m na hádzanú a volejbal
  • Školské výlety a tematické exkurzie na území Slovenska i mimo neho
  • Bohatú mimoškolskú činnosť a pestrú paletu záujmovej činnosti
  • Prácu špeciálneho pedagóga
  • Prácu s PC a internetom v štyroch odborných učebniach vo vyučovacom procese i mimoškolskej činnosti
  • Kvalitnú prípravu na školské i mimoškolské súťaže a olympiády

Dohoda_-_zakonny_zastupca_2018.doc