• Zápis detí do 1. ročníka

•                 Veľkou udalosťou v živote dieťaťa a jeho rodičov je isto zápis do prvého ročníka. Zúčastnia sa ho deti, ktoré k 31. augustu aktuálneho roku dovŕšia 6 rokov.

Naša škola a pedagogický kolektív sa deťom a ich rodičom snaží spríjemniť tieto chvíle, aby sa tento deň stal pre nich zážitkom a peknou spomienkou. Hravou formou zistíme , čo vaše dieťa zvláda a či je pripravené na vstup do školy, do sveta vedomostí.

Pre lepšiu orientáciu vám,  milí rodičia,  predkladáme informácie o tom, čo by malo Vaše dieťa vedieť, čo sa od neho bude očakávať, aby zvládlo 1. ročník bez vážnejších problémov.

Budúci prvák by mal vedieť:

• Samostatne sa obliecť a obuť
          • Pozapínať gombíky a zaviazať šnúrky
          • Samostatne sa najesť a obslúžiť na WC
          • Správne vyslovovať všetky hlásky
          • Vyjadrovať sa plynulo aj v zložitejších vetách
          • Kresliť tak, že línie sú pevné a neroztrasené
          • Nakresliť postavu so všetkými základnými znakmi
          • Vystrihnúť jednoduchý tvar podľa predkreslenej čiary
          • Poznať základné farby
          • Spočítať predmety do „päť“
          • Rozprávať obsah krátkej rozprávky a rozumieť jeho obsahu
          • Naučiť sa naspamäť detskú pesničku alebo básničku
          • Vysloviť krátke slovo samostatne po hláskach
          • Orientovať sa v priestore, vie, kde je „vpredu“, „vzadu“, „hore“, „dole“, „vpravo“, „vľavo“

Ako by sa budúci prvák mal správať:

• Vydrží pri hre alebo inej činnosti 15 -20 minút
          • Začatú prácu alebo hru dokončí, nezačína neustále niečo nové, neodbieha
          • Na nové prostredie a osoby si zvyká bez väčších problémov (neplače, neskrýva sa za rodičov, neuteká)
          • Väčšinou sa hráva spoločne s deťmi, nestráni sa ich spoločnosti, nie je medzi deťmi bojazlivý, plačlivý
          • Nie je agresívny, spory s deťmi dokáže riešiť väčšinou bez bitky, hádky, vzdorovitosti
          • V jeho správaní by sa nemali prejavovať zlozvyky, ako napríklad: cmúľanie prstov, ohrýzanie nechtov, časté pokašliavanie, žmurkanie
          • Nezajakáva sa pri reči
          • Nepomočuje sa

Ak máte pochybnosti, či vaše dieťa zvládne školskú dochádzku, navštívte Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, kde psychológ dokáže presnejšie zistiť úroveň školskej zrelosti Vášho dieťaťa. Pri samotnom zápise sú spravidla okrem pani učiteliek zo ZŠ prítomné aj pani učiteľky z MŠ, psychológ  z príslušného CPPPaP, špeciálny pedagóg, výchovný poradca, ktorí vám dokážu pomôcť a poradiť pri vašich otázkach.

Zákonný zástupca dieťaťa má právo požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania o jeden školský rok. V takomto prípade musí svoju žiadosť o oznámiť pri zápise do školy. Žiadosť predkladá na riaditeľstve materskej školy, ktorú navštevuje a súčasťou žiadosti je odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast a odporučenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

Naša škola Vám po zápise ponúka:

• Výborný a tvorivý pedagogický kolektív, priateľskú atmosféru na vyučovaní i mimo neho
          • Vyučovanie informatickej výchovy  a cudzieho jazyka od 1. ročníka
          • Školský klub detí, ráno od 6:00 do 7:35, popoludní od 11:30 do 17:00
          • Plavecký a lyžiarsky výcvik, školu v prírode
          • Športové triedy so zameraní m na hádzanú a volejbal
          • Školské výlety a tematické exkurzie na území Slovenska i mimo neho
          • Bohatú mimoškolskú činnosť a pestrú paletu záujmovej činnosti
          • Prácu školského psychológa, logopéda, sociálneho a špeciálneho pedagóga
          • Prácu s PC a internetom v šiestich odborných učebniach vo vyučovacom procese i mimoškolskej činnosti
          • Kvalitnú prípravu na školské i mimoškolské súťaže a olympiády