• DONOVALKOVO

     • Aj žiaci druhého ročníka sa 28.05.2019 dočkali koncoročného výletu. Po dlhej ceste prišli do Donovalkova, hlavného mesta detí na Donovaloch. A na chvíľku vstúpili do zmenšeného mestečka plného prekvapení.. Navštívili minifarmu, získali aj "Farmársky a vodičský preukaz." Deti si v tento deň užili veľa zábavy aj napriek upršanému počasiu, niečo sa popritom aj naučili a domov odchádzali s množstvom zážitkov. 

     • AJ TY v IT

     • Finále súťaže v programovaní s názvom Scratch Match sa uskutočnilo netradične v sobotu 25.5.2019 v Bratislave. V kategórii mladších žiačok našu školu úspešne reprezentovali dievčatá z 5.C Marta Elisabeth Zúbeková, Alexandra Harciníková a Alexandra Klúčiková. Podarilo sa im dosiahnuť chvályhodné 4. miesto. Domov si okrem diplomu priniesli aj vecné výhry. Žiačkam srdečne gratulujeme!

    • Matematický klokan - výsledky
     • Matematický klokan - výsledky

     • Skončil sa 22. ročník najväčšej matematickej súťaže - Matematický klokan. Diplom školského šampióna získala Valéria Kvaššayová z 9.B, ktorá sa v súťaži umiestnila najlepšie z celej školy a v rámci svojej kategória sa umietnila na 14. - 24. mieste na Slovensku. Najúspešnejším riešiteĺom na 1. stupni sa stal Mirko Špánik 3.C  a  druhý najlepší výsledok dosiahla Katarína Hajdúchová  3.C. Na 2. stupni k najšikovnejším riešiteĺom patrili Richard Bohunský 5.C, Adam Samuel 5.A, Matej Baláž 5.B. Patrik Zachar 6.A, Tomáš Mihalač 6.B, Bruno Osrman 7.B.

    • Piataci v bábkovom divadle
     • Piataci v bábkovom divadle

     • Začiatkom mája sme sa my, žiaci piateho ročníka, vybrali do Bábkového divadla v Žiline. Počasie nám prialo, nepršalo, hoci bolo zamračené. Pred samotným predstavením sme mali chvíľku rozchod na námestí, kde sme si mohli popozerať pamiatky, fontánu. Najedli sme sa, najedli sa aj holuby. Napokon sme išli do bábkového divadla. Hra sa volala Lovci duchov. Spočiatku sme si mysleli, že to bude nuda, ale nakoniec nás to veľmi bavilo. Bolo to napínavé, strašidelné, ale aj zábavné a poučné. Hlavný hrdina bojuje so zlými duchmi, avšak  zlo je ukryté aj v chamtivých ľuďoch. Napokon všetko dobre dopadne, zlí sú potrestaní, dobrí ocenení. Tak to má v živote byť. Určite odporúčam prísť si pozrieť túto hru, ktorá je „šitá na mieru“ pre žilinské bábkové divadlo. Na tento výlet budem dlho spomínať.

       

      Richard Bohunský, 5.C

     • Siedmaci „kráčali“ po stopách Ľudovíta Štúra

     • Dážď a vietor sprevádzali siedmakov na literárnej exkurzii dňa 9. 5. 2019, keď sa vybrali po stopách štúrovcov, presnejšie ich vodcu, ale aj kodifikátora spisovnej slovenčiny a jednej z najväčších osobností slovenského národa – Ľudovíta Štúra. Prvá zastávka bola v Modre, malom meste na západnom Slovensku, kde prežil posledné roky svojho pomerne krátkeho, ale  činorodého života. Tu navštívili Múzeum i Pamätnú izbu, v ktorej dotĺklo srdce tohto velikána Slovákov po tragickom zranení na poľovačke. Ďalšie stopy nás viedli do Bratislavy na hrad Devín. Pamätná tabuľa pripomína 24. apríl  1836, keď sa tu tajne stretli štúrovci a prešli „národným krstom“, počas ktorého prijali slovanské mená a sľúbili vernosť slovenskému národu. Na spiatočnej ceste ukázalo počasie aj vľúdnejšiu tvár, spoza mrakov sa usmialo slniečko, akoby chcelo vyjadriť  radosť z vydarenej exkurzie, ktorá určite obohatila našich žiakov o zaujímavé poznatky.

      PaedDr. Alena Gašparíková

    • Úspech v súťaži Mladý záchranár CO
     • Úspech v súťaži Mladý záchranár CO

     • Naši deviataci sa dňa 25. apríla v priestoroch Základnej školy v Dolnej Marikovej zúčastnili súťaže Mladý záchranár CO. V štvorčlenných skupinkách súperili v rámci považskobystrického okresu v rôznych úlohách. Okrem overenia teoretických vedomostí v teste museli zvládnuť praktické skúšky ako napr. pobyt v prírode, riešenie mimoriadnych úloh, hasenie požiaru, zdravotníctvo atď. Klára Martinková z 9.A, Aneta Stoklásková, Dávid Jahôdka a Martin Kocifaj z 9.B si vybojovali víťazné 1. miesto.

     • Vybojovali si postup do celoštátneho kola

     • Najlepší riešitelia školského kola z trenčianskeho, banskobystrického a žilinského kraja sa dnes stretli na regionálnom kole IQ olympiády. 88 najlepších detí z regiónu riešilo niekoľko rôznych typov logických úloh. Čakanie na výsledky vyplnila diskusia o Mense a workshopy LEAF Academy. Z postupu na celoštátne kolo, ktoré sa uskutoční dňa 27.05.2019 v priestoroch Sobášneho paláca v Bytči, sa tešili aj naši dvaja šikovní žiaci Ľubomir Chabada VIII.A a Valéria Kvaššayová IX.B.

     • Ôsmaci spoznávali Štefánika

     • 26. apríla sme sa zúčastnili literárnej exkurzie, ktorá bola zameraná na spoznávanie života a diela jednej z našich najznámejších osobností - Milana Rastislava Štefánika.

      Prvá zastávka bola pri Mohyle na Bradle, kde je Štefánik pochovaný spolu s posádkou lietadla, v ktorom 4. mája 1919 zahynul. Práve 4. mája tohto roku si pripomíname 100 rokov od jeho smrti.

      Ďalším miestom našej cesty boli Košariská, kde sa nachádza Múzeum M. R. Štefánika a zároveň je to jeho rodný dom.

      V Piešťanoch sme si pozreli balneologické múzeum so zaujímavými exponátmi súvisiacimi s históriou kúpeľníctva v tomto meste. Časť múzea tvoria archeologické nálezy nájdené na našom území i expozícia už spomínaného Štefánika.

     • Slávik Slovenska

     • Dňa 26. apríla 2019 sa v ZUŠ v Považskej Bystrici uskutočnilo okresné kolo speváckej súťaže detí a mládeže v interpretácii ľudovej piesne Slávik Slovenska. Našu školu reprezentovali Mirko Špánik z 3.C triedy a Vaneska Bušovská zo 7.C. Okrem pekného umeleckého zážitku si Vaneska Bušovská odniesla i diplom a cenu za 3. miesto. K umiestneniu blahoželáme!

     • Deň Zeme

     • V piatok 26.4.2019 bol pekný slnečný deň. Pre nás, žiakov 2. stupňa, bol výnimočný, pretože sme sa neučili. Namiesto učenia sme mohli viac poznávať našu Zem. Dve hodiny sme strávili tvorením plagátu v skupinkách. Tie najkrajšie budú vystavené a odmenené.
      Ostatné hodiny sme všetci žiaci čistili okolie školy. Zobrali sme si hrable, lopaty, fúriky a hor sa do práce. Zbierali sme šišky, zametali kamienky, hrabali ihličie... Práce bolo až-až. Ale veď po dlhých mesiacoch si naša príroda zaslúži, aby sme ju trošku zveľadili, no nie?

      Adrián Sedláček, 5.C

     • Veľkonočné inšpirácie

     • Šikovné ručičky a umelecké nadanie mohli žiačky našej školy predviesť 17. apríla 2019
      v Centre voľného času na okresnom kole aranžérskej súťaže s názvom Veľkonočné
      inšpirácie. Žiačky vytvorili naozaj úžasné diela, za ktoré boli aj odmenené.
      V kategórii A sa žiačkam z 5.C podarilo získať všetky tri výherné miesta. Alexandra
      Harciníková získala 3. miesto, Alexandra Klúčiková 2. miesto a Marta Elisabeth
      Zúbeková si svojou prácou zaslúžila 1. miesto.
      Ani kategória B neobišla naprázdno. Vanesa Bušovská zo 7.C svojou prácou dosiahla
      2.miesto.
      Žiačka Soňa Bednárová z 8.B získala cenu poroty za exteriérový aranžmán.
      Všetkým výherkyniam srdečne gratulujeme!

     • Krajské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín – Podjavorinskej Bzince

     • Za veľký úspech považujeme účasť Lucie Pavlíkovej, žiačky VII.B, v krajskom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktorá sa konala dňa 25.4.2019 v rodisku spisovateľky Ľudmily Podjavorinskej pod názvom Podjavorinskej Bzince. Lucia tu postúpila ako víťazka okresného kola v III. kategórii v próze. V okresnom kole tejto súťaže nás úspešne reprezentovali aj Terézia Šlosárová z III.A, ktorá obsadila 3. miesto v I. kategórii – próza. Na 3. mieste skončili v poézii aj Radko Kuciak z V.C  v II. kategórii a Soňa Blašková zo VII.B v III. kategórii.

      Lucke Pavlíkovej ďakujeme za dôstojnú reprezentáciu našej školy v náročnom krajskom kole.

                                                                   PaedDr. Alena Gašparíková

    • Výsledky IQ olympiády
     • Výsledky IQ olympiády

     • Odváž sa používať vlastný rozum

                                     Immanuel Kant

       

      9. ročníka súťaže IQ olympiáda sa zúčastnilo 11 309 detí z celého Slovenska, z 588 základných škôl a osemročných gymnázií v 313 mestách a obciach na Slovensku. Nechýbali medzi nimi ani šikovní žiaci našej školy. Prebiehala formou on-line testu, kde v priebehu 30 minút deti riešili 25 rôznych logických úloh.

      K postupujúcim žiakom do krajského kola sa prebojovali Valéria Kvaššayová z 9.B, Rebeka Almásyová a Nikola Pekarová z 9.A a Ľubomír Chabada z 8.A.

    • Úspechy v Pytagoriáde
     • Úspechy v Pytagoriáde

     • Matematické hlavičky sa v marci potrápili na okresnom kole Pytagoriády. Žiaci z našej
      školy súťažili v troch kategóriách: P3, P5 a P7.
      V prvej kategórii súťažili žiaci z 3.B Matúš Almásy a Leo Skorka, ktorí boli v okresnom kole
      úspešní. Podobne sa darilo aj piatakom v kategórii P5 Samuelovi Adamovi a Lucii Hodásovej
      z 5.A a Matejovi Balážovi z 5.B.
      V  kategórii P7 sa nášmu žiakovi podarilo dosiahnuť veľmi pekný úspech. Richard Tarnek
      zo 7.A sa môže pochváliť víťazným 1.miestom.
      Ďakujeme všetkým súťažiacim za chvályhodnú reprezentáciu našej školy a víťazovi zo srdca
      gratulujeme.

    • Úspechy v olympiáde z anglického jazyka
     • Úspechy v olympiáde z anglického jazyka

     • Cudzí jazyk nemusí byť pre všetkých cudzí. Svedčí o tom úspech našich žiakov v olympiáde
      z anglického jazyka. V okresnom kole získal vynikajúce 2. miesto žiak Tomáš Lagín z 8.B.
      Krajské kolo úspešne zvládla naša žiačka Nikoleta Belavá zo 7. C.
      Congratulation!

    • Chemická olympiáda
     • Chemická olympiáda

     • Dňa 22.3.2019 sa uskutočnilo okresné kolo chemickej olympiády, na ktorej sa zúčastnili
      naše žiačky deviateho ročníka. „Sedmičku“ úspešne reprezentovali žiačky z 9.A Rebeka
      Almásyová a Lenka Ježíková.

      Valéria Kvaššayová z 9.B dosiahla vynikajúce 1. miesto.
      Výherkyni gratulujeme a držíme palce v krajskom kole.

    • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
     • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

     • Znamenitý úspech v olympiáde zo slovenského jazyka dosiahla žiačka Valéria Kvaššayová
      z 9.B, ktorá nielenže vyhrala 1. miesto v okresnom kole, ale dňa 12.2.2019 dosiahla 2.
      miesto v rámci Trenčianskeho kraja.
      Srdečne blahoželáme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu našej „Sedmičky“.