Súčasná situácia zasiahla každého. Niekto je veľmi nešťastný, niekto nachádza aj v zlých situáciách niečo dobré. A ako to všetko vidia naši žiaci? Posúďte sami…
KARANTÉNA
Školy máme zatvorené,
dištančne sa vzdelávame.
Nás to z domu celkom baví,
boleli nás z rúšok hlavy.
Vo svete je všade téma
s covidom spojená karanténa.
Veľa ľudí chorých je,
potrebujú prístroje.
S dýchaním im pomáhajú,
od bolesti uľavujú.
Lekári majú toho veru moc,
slúžia cez deň aj noc.
Chorých stále pribúda,
pomáha aj armáda.
Pomohli aj študenti medicíny lekárom
pri celoplošnom testovaní Slovákov.
Veľká vďaka všetkým patrí,
váži si ich veru každý.
Či je mladý a či starý,
každý chce byť iba zdravý.
Janka Bartovičová VII.C
Môj názor na aktuálny stav
Aktuálna situácia, v ktorej sa ľudia ocitli je veľmi náročná. Uvedomili sme si, aké je zdravie dôležité a život zraniteľný. Všetci sme sa na chvíľu zastavili a porozmýšľali nad hodnotami života.
Keď sa prvýkrát povedalo slovo COVID-19, tak som si pomyslel, že to bude obyčajná chrípka, ktorá bola aj doteraz. Postupne sa objavovali správy, kde boli prvé informácie o tejto chorobe. Najskôr som si myslel, že sa choroba k nám nedostane a neovplyvní tak život v našej krajine. V deň mojich menín, 6.marca sa objavil prvý pozitívny človek na Slovensku s koronavírusom. V televíznych novinách som započul, že má ťažší priebeh ako pri obyčajnej chrípke a postihuje najmä starších ľudí. Vtedy som sa vyľakal a pomyslel na mojich starých rodičov a bál som sa o nich, lebo ich mám veľmi rád. Choroba začala mať rýchly priebeh a pomaly sa zatvárali školy a športové ihriská. Začal som sa učiť online a trénovať samostatne. Vonku a vnútri sa začali nosiť rúška, ktoré zabraňujú šíreniu choroby. Táto situácia trvá dodnes. Podľa mňa sa iba musíme naučiť žiť s touto chorobou ako s každou inou. Viem, že to bude ešte náročné.
Uvedomil som si, aké je dôležité chodiť do školy, stretávať sa s ľuďmi bez toho, aby som sa bál, či neochoriem. Uvedomil som si, aké vzácne je ísť von na čerstvý vzduch bez toho, aby som musel mať rúško.
Život už nebude ako predtým, bude vzácnejší. Činnosti, ktoré boli predtým samozrejmosťou, budú výnimočné.
Radoslav Kuciak VII.C
Dnešná situácia
Na svet padlo ticho. Mestá, ktoré boli kedysi plné života sa zmenili na mestá duchov a mnohé miesta sa dôsledkom pandémie stali múzeami. Na uliciach už nie je počuť detský smiech a ihriská zívajú prázdnotou. Ja by som v tomto čase mala sedieť v škole a dúfať, že pani učiteľka zabudla na písomku, ktorú sme mali písať. Cez prestávku by som sa mala smiať so spolužiakmi na príbehoch, ktoré sme zažili cez víkend. Mala by som myslieť na úplne iné veci. Ale všetko je inak. Namiesto toho sa učíme doma a svojich spolužiakov vidím iba na obrazovke. Museli sme obmedziť kontakt s kamarátmi a rodinou. Svet dostal takú chorobu, aby si uvedomil, že všetko nie je samozrejmosť a že na maličkostiach záleží. V dnešnom neuveriteľne rýchlom svete sa všetko zrazu spomalilo. Môžeme si vychutnávať čas s rodinou a znovu objavovať krásy spoločného rodinného obeda či vychádzok do prírody. Všetko zlé je predsa na niečo dobré. Môžem povedať že nám koronavírus zmenil život, ale záleží, ako sa na to pozeráte. Ja sa snažím v tom vidieť to pozitívne.
Marta Elisabeth Zúbeková VII.C
ŠPORT A KORONA
Už je to rok, čo je tu koronavírus. Ovplyvnil fungovanie celého sveta, aj toho môjho. Veľa vecí sa zmenilo k horšiemu, ale aj k lepšiemu. Každá krajina bojuje s koronou po svojom. Zavádza rôzne opatrenia, ktorými sa snaží vírus poraziť.
Jedným z opatrení je zákaz zhromažďovania, čo zasiahlo aj môj život. Na jar boli zakázané všetky športy, aj môj tenis a bolo mi z toho smutno. Moje telo a svaly vypadli z rytmu. Ak sa dalo, cvičil som doma. Predpokladám, že tak ako ja sa cítili všetci športovci. Boli uväznení vo svojich bytoch. Ale táto situácia priniesla aj svoje výhody. Najväčším plusom je, že mohli tráviť veľa času s rodinou. Aj my sme trávili veľa času spolu. Okrem športovcov to zasiahlo aj fanúšikov. Súťaže a zápasy boli povolené, ale bez divákov. Fanúšikovia mohli niektoré zápasy sledovať aj cez internet, ale športovcom chýbalo povzbudzovanie. Opatrenia mali veľký dopad na finančnú situáciu športovcov. Okrem športovcov to ovplyvnilo aj celý podporný tím, napr. trénera, maséra, organizátora...
Šport je jednou z odvetví, ktoré Covid-19 zasiahol najviac. Ale športovci to chápu a sú vytrvalí a hlavne bojovní. Všetci veria, že túto krízu zvládneme.
Lukáš Hanušovský VII.C
Covid 19
V marci bola prvá vlna koronavírusu. Zostali sme doma, všetko sa pozastavilo a učili sme sa online. Počas letných prázdnin sa opatrenia uvoľnili a ľudia sa vybrali na dovolenky. Vtedy sa opäť zvýšil počet nakazených.
V októbri sme znova zostali doma a nastal lockdown. Mohlo sa chodiť iba do obchodu, do práce a keď niekto chcel ísť von, mohol ísť iba do lesa. Vláda nariadila plošné testovanie, aby zabránila šíreniu vírusu. Je zlé, keď musíme nosiť rúška, pretože sa nám v tom zle dýcha. Ale všetci sme si uvedomili, že je to pre našu ochranu. Podľa mňa nie je ľahké učiť sa online. Ani pre žiakov, ani pre učiteľov. Musíme posielať úlohy cez Edupage a nie vždy to učiteľom príde. Alebo nám nejde otvoriť nejaký test alebo...Nemohli sme chodiť za starými rodičmi, do kostola, do wellnessu, ani na žiadne kultúrne podujatia. Nedalo sa navštíviť svojich blízkych v domove dôchodcov či v nemocniciach. Veľmi som sa nudila, keď sme nemávali v Stelle tréningy. Preto ma potešilo, že tréneri tiež prešli na online vyučovanie. Konečne som sa mohla vidieť s kamarátkami zo skupiny. Nuž bolo to tak oveľa ťažšie, ale zvládli sme to. Čo je na tom pozitívne? Neviem. Rodičia hovoria, že by sa mali znížiť ceny energií. Z môjho pohľadu pozitíva v tejto situácií nevidím. Jedine som trochu rada, že sme zostali doma. Mala som tak viacej času byť s rodinou a občas si aj knihu prečítať.
Keď budeme všetko dodržiavať, ako napr. dávať si dezinfekciu, nosiť rúška či rukavice a dávať si pozor, tak si myslím, že to zvládneme. Želám vám veľa zdravia a šťastia.
Ivana Čupková VII.C