• VIANOČNÉ TVORIVÉ DIELNE

     • Žiaci prvého a druhého stupňa sa svedomito pripravujú na blížiace sa Vianočné trhy. Aj tí najmenší ukázali svoju šikovnosť pri výrobe zaujímavých a originálnych  výrobkov. :) 

     • Naši športovci ďakujú mestu

     • Žiaci športových tried našej školy – hádzanári, ďakujú mestu Považská Bystrica za finančnú podporu na dopravu na športové podujatia domáceho a medzinárodného významu.

       

      Prinášame prehľad niektorých tohtoročných medzinárodných a domácich podujatí našich žiakov:

      Majstri Slovenska ZŠ 2018

            Dňa 16.5.2018 sa v športovom centre v Diakovej pri Martine uskutočnil finálový turnaj 44. ročníka celoslovenskej súťaže mladších žiakov a žiačok v hádzanej. Po vyraďovacích bojoch v základných a semifinálových skupinách sa medzi najlepšie štyri kolektívy mladých hádzanárov z celého Slovenska prebojovali chlapci z THA Martin, ZŠ Nábrežná Nové Zámky, ZŠ kpt. Nálepku Stupava a ZŠ Slovanská Pov. Bystrica.

           Zápasy prebiehali v športovej atmosfére, ktorú vytvorili všetci zúčastnení žiaci a žiačky a ich fankluby. Ich úroveň vzhľadom na danú vekovú kategóriu bola veľmi dobrá. Pričinili sa o ňu všetky zúčastnené družstvá. Najviac sa darilo žiakom z Pov. Bystrice a Stupavy, ktorí zviedli medzi sebou súboj o 1. a 2. miesto. Menej úspešní boli žiaci z Martina a Nových Zámkov. Podelili sa o 3. a 4. miesto, taktiež po veľmi urputnom boji. V konkurencii najlepších štyroch družstiev zo Slovenska si najlepšie počínali naši chlapci z Považskej Bystrice tak, ako sme boli naučení z minulých ročníkov. Ani v jednom zápase nenašli premožiteľa a získali pre našu školu ďalší v poradí už trinásty titul „Majster Slovenska“ v tejto vekovej kategórii (žiaci narodení po 1.7.2005).

           Na veľmi dobre zorganizovanej akcii zo strany usporiadateľov – THA Martin, sa ako zástupcovia SZH zúčastnili Mgr. Silvia Priklerová – predsedkyňa komisie mládeže a Ernö Kelecsényi – viceprezident SZH.

           Výsledky :

      1.  ZŠ Slovanská Pov. Bystrica   -  THA Martin                          12 : 11  (6 : 5)

            G: Kostelanský – 4, Podsedlý – 4, Tarnek – 1, Janík – 1, Skáčik – 1, Mlyniský - 1

      2.  ZŠ kpt. Nálepku Stupava      -  ZŠ Nábrežná Nové Zámky    13 :   6  (4 : 3)

      3.  ZŠ Slovanská Pov. Bystrica   -  ZŠ kpt. Nálepku Stupava      13 : 11  (4 : 4)

            G: Podolák – 4, Podsedlý – 3, Chabada M. – 2, Janík – 2, Martiška – 1, Riljak B. - 1

      4.  THA Martin                          -  ZŠ Nábrežná Nové Zámky    16 : 12  (8 : 4)

      5.  ZŠ Slovanská Pov. Bystrica   -  ZŠ Nábrežná Nové Zámky    16 :   5  (9 : 1)

            G: Podolák – 4, Kostelanský – 2, Mlyniský – 2, Riljak B. - 2, Chabada M. – 1, Janík – 1,

                Martiška – 1, Skáčik – 1, Maliar – 1, Bačík - 1

      6.  THA Martin                          -  ZŠ kpt. Nálepku Stupava        9 : 13  (7 : 7)

       

           Poradie :

      1.  ZŠ Slovanská Pov. Bystrica     3 3 0 0  41 : 27    6 b.

      2.  ZŠ kpt. Nálepku Stupava        3 2 0 1  37 : 28    4 b.

      3.  THA Martin                           3 1 0 2  36 : 37    2 b.

      4.  ZŠ Nábrežná Nové Zámky      3 0 0 3  23 : 45    0 b.

       

           Všetkým zúčastneným žiakom a trénerom blahoželáme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy a klubu. O zlaté medaily pre našu školu sa zaslúžili títo žiaci – Martin Chabada, David Lovecký, Michal Kostelanský, Richard Tarnek, Marek Bačík, Branislav Dudr, Richard Dzurjaník, Daniel Gero, Viliam Hlušek, Jakub Janík, Radoslav Maliar, Matej Martiška, Marián Mlyniský, Ján Podolák, Dominik Podsedlý, Bruno Riljak, Dávid Rolinčin, Filip Skáčik, Patrik Tichý a Patrik Zachar, tréneri – Dušan Porubský a Mgr. Jan Beňadik.

       

       

      Aj touto cestou, svojimi dobrými výsledkami ďakujeme nášmu mestu za podporu.

      ĎAKUJEME!!!!!

    • Šiestaci na Orave
     • Šiestaci na Orave

     • Dňa 23.10.2018 sme sa my, žiaci 6. ročníka spolu s našimi pani učiteľkami, vybrali na literárnu exkurziu. Našim cieľom boli 3 miesta – Dolný Kubín, Jasenová a Leštiny.

      V Dolnom Kubíne sme navštívili múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v budove Čaplovičovej knižnice. Tu sme si vypočuli veľmi peknú prednášku o Hviezdoslavovom pôsobení. Mali sme možnosť pozrieť si vitríny, v ktorých boli obrázky, ale aj text predstavujúci Hviezdoslavov život.

      Následne naša cesta pokračovala do Jasenovej do rodného domu Martina Kukučína. Vedľa domu sa nachádza aj jeho socha v nadmernej veľkosti. Po výklade sme si mohli na týchto miestach zakúpiť rôzne prezentačné predmety ako magnetky, pohľadnice apod.

      Poslednou zastávkou bol drevený evanjelický artikulárny kostol v Leštinách. Celá stavba pozostávala z dreva, dokonca aj farbou maľovaný strop. Ako každá exkurzia aj naša končila príjemnou, zábavnou časťou, a to nákupom v obchodnom centre.

      Ďakujeme pani učiteľkám za možnosť spoznať miesta, kde pôsobili naši spisovatelia.

       

      Ninka Hanáčková

     • Besiedka so starými rodičmi

     • Vo štvrtok 25. októbra sa v našej škole konalo milé stretnutie, na ktorom deti kytičkou utkanou z piesní, tanca a hovoreného slova prejavili úctu a poďakovanie svojim starým rodičom.

    • Oznam ŠJ
     • Oznam ŠJ

     • Stravníci budú na pondelok 29.10.18 odhlásení hromadne a utorok 30.10.18 sa do platby na mesiac október nezapočítaval.

                             Mgr. Ľubica Barošová 

                                   vedúca ŠJ

    • Riaditeľské voľno
     • Riaditeľské voľno

     • Riaditeľ ZŠ Slovanská 1415/7 v Považskej Bystrici na základe zákona NR SR č.245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov podľa §150 ods.5 vydáva toto nariadenie.

      Udeľujem zo závažných prevádzkových dôvodov (riešenie havarijného stavu školy v dodávke elektrickej energie, kontrola prívodu a rozvodov el. energie) dňa 29. októbra  voľno všetkým žiakom školy.

     • Our trip to London

     • Minulý týždeň  sa 61 žiakov našej školy vybralo spoznávať európsku metropolu – Londýn. Po absolvovaní náročnej 24 hodinovej cesty autobusom a  plavby trajektom nás Londýn odmenil krásnym slnečným počasím.  Prezreli sme si časť Westminster, the Houses of Parliament, Big Ben i Westminster Abbey. Potom sme si urobili príjemnú prechádzku cez St. Jamse´s Park až k sídlu anglickej kráľovnej - Buckingham Palace. V poobedňajších hodinách sme sa túlali uličkami Chinatown a prezreli sme si Trafalgar Square so známou sochou Admirála Nelsona, Národnou galériou i Piccadilly Circus. Veľkou odmenou po náročnom dni bola jazda na Londýnskom oku. Z výšky 135 metrov sme mali Londýn ako na dlani.

      Večer sme sa plní očakávaní ubytovali v anglických rodinách, kde sme mali možnosť nahliadnuť do života Angličanov.  Niektorí sme ochutnali typické „fish and chips“,  či anglický  toast s marmeládou a cereálie s mliekom.

      Na druhý deň sme sa vybrali za novými zážitkami a vedomosťami do múzeí. Navštívili sme Múzeum vedy a Prírodopisné múzeum, kde sme okrem iného mohli vidieť kostry dinosaurov, výstavu minerálov, zažiť zemetrasenie, či si vyskúšať, ako fungujú fyzikálne zákony. V poobedňajších hodinách sme sa prešli cez najväčší park Londýna – Hyde Park a odskočili sme si nákupy na známej Oxford Street.

      Tretí deň začal v Múzeu voskových figurín Madamme Tussauds, kde sme stretli známe osobnosti zo sveta filmu, vedy, kultúry, športu i politiky. Ich voskové napodobeniny boli niekedy také reálne, že sme si ich pomýlili s návštevníkmi múzea. Potom sme nasadli na čierny londýnsky taxík, ktorý nás previezol históriou Londýna, videli sme ukážky z obdobia Shakespearových divadelných hier,  morových epidémií, veľkého požiaru, priemyselnej revolúcie i moderného Londýna. V závere sme sa v 4D kine stali súčasťou veľkej bitky o záchranu Londýna, kde superhrdinovia Hulk, Spiderman, Ironman, Wolverine zachránili Londýn pred úplnou skazou. 

      Popoludní sme sa vydali na dobrodružnú cestu preplneným londýnskym „tube“ (metrom) a napriek obrovskej tlačenici sme sa šťastne prepravili ku Katedrále svätého Pavla, ktorá patrí k najväčším cirkevným stavbám na svete. Aj keď  sme už boli unavení, zdolali sme úctyhodných 528  schodov a za odmenu sme mohli obdivovať krásne výhľady na Londýn z výšky 85 metrov.

      V závere nášho výletu sme si pozreli južné pobrežie Temže, prešli sme sa popri Shakespearovom divadle Globe,  okolo repliky lode Golden Hind (zlatá laň), na ktorej  Francis Drake oboplával Zem, a dostali sme sa až ku slávnemu Tower Bridge. Potom nás čakala dlhá cesta domov.

      Výlet bol náročný, domov sme sa vrátili unavení, ale plní krásnych zážitkov.

      London is simply great.

     • KreaTivo a Hoplaland v Trenčíne

     • Žiaci 3.A, 3.B a 3.C boli na exkurzii v Trenčíne. Veeeľmi sa tešili na cestu vláčikom, veď mnohí vlakom cestovali prvýkrát. V KreaTivo na nás čakali tri príjemné tety. Deti vhodne motivovali a tímovou prácou konštruovali strojček Spin Art a individuálne tvorili nádherné dielka. Preskúmali všetky zákutia Obchodného centra MAX a na svoje si prišli v Hoplalande. Nádherné jesenné počasie babieho leta ponúkalo prechádzku Trenčínom a úžasnú scenériu Trenčianskeho hradu. Keď sme už minuli aj posledný cent a pojedli všetko, čo nám maminky nachystali, vybrali sme sa na vláčik domov. Na železničnej stanici nás už čakali niektorí rodičia, iní pred školou a deti sa veľmi ponáhľali porozprávať všetko, čo zažili.

     • 3. C verzus Ponožkožrút v Považskej knižnici

     • V Považskej knižnici v Považskej Bystrici sa žiaci 3. C stretli s "Ponožkožrútom", ktorý za nimi pricestoval až z Čiech. Pripravil im zaujímavý kvíz, hádanky a piesne. Zahral sa s nimi na tlmočníkov a starostlivo vyhodnotil všetky súťaže. Šesť detí si odnieslo za svoje vedomosti peknú knihu. Ani ostatní neodišli naprázdno, dostali  parádne pexeso. Ďakujeme tety knihovníčky a už teraz sa tešíme sa na ďalšie stretnutie.

     • Zážitkové učenie - exkurzia vo hvezdárni

     • V utorok 16.10. sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili prírodovednej exkurzie vo hvezdárni v Žiari nad Hronom. Skvelý zážitok, množstvo zaujímavostí a úžasné premietanie vesmíru v nás zanechalo výborný pocit a veľa nových poznatkov.

     • Divadelné predstavenie Ďurošík

     • Slovenský jazyk a literatúra netradične. Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. V piatok 12. októbra mali žiaci 1. stupňa možnosť vidieť rozprávkovú inscenáciu Ďurošík alebo Na zbojnícku nôtu.

     • BESEDA SO SPISOVATEĽKOU

     • 19. septembra tretiaci našej školy v Okresnej knižnici stretli výnimočného človeka. Pani Mária Gáboríková s pokorou a láskou spomínala na svoje detstvo prežité v dedinke neďaleko Považskej Bystrice plné nezabudnuteľných zážitkov. Tieto zážitky zaujímavo spracovala v dvoch detských knihách. K deťom a detským čitateľom sa vie úžasne priblížiť, hovorila pútavo a svojim prejavom oslovila nielen všetky deti, ale aj prítomných dospelých. Beseda so spisovateľkou bola veľmi obohacujúca a je naozaj šťastím stráviť chvíľu s takýmto nevšedným človekom. Ďakujeme pani Mária.

      Mgr. Alena Leszayová

    • „STARÝ MOBIL SEM“ súťaž v rámci projektu RECYKLOHRY
     • „STARÝ MOBIL SEM“ súťaž v rámci projektu RECYKLOHRY

     • Pravidlá:1. Staré mobily odovzdávajte prostredníctvom triednych učiteľov, pani vychovávateliek Zuzane Vojáčkovej do kabinetu ŠKD, spolu so zoznamom, ktorý bude obsahovať meno a priezvisko žiaka, triedu/oddelenie ŠKD a počet odovzdaných mobilov.2. Mobily odovzdávajte bez batérie, pokiaľ je to možné.3. Batériu vyhoďte do zeleného boxu na batérie – vedľa školníkov.4. Súťaž trvá do 10.11.2018.Vyhodnotenie:  najúspešnejší jednotlivec v rámci projektu Recyklohry bude 40 žiakov, ktorí odovzdajú najväčší počet mobilov (neplatí pravidlo len jedného víťaza len z jednej školy, t.j. z jednej školy môžu byť ocenení aj viacerí žiaci, ak dosiahnu v počte odovzdaných mobilov najlepšie výsledky). Odmena pre najlepších jednotlivcov bude HUAWEI MEDIAPAD T3 10 LTE , okrem toho bude vyžrebovaných ďalších 200 žiakov zo všetkých zúčastnených žiakov bez ohľadu na počet odovzdaných mobilov, ktorí budú odmenení darčekovými balíčkami od spoločnosti Orange Slovensko. V rámci žrebovania odmien pre žiakov sa znásobuje počet účasti žrebovania podľa prineseného počtu MT, t.j. (koľko MT donesie žiak, toľko krát je zaradený do žrebovania). Veríme, že sa do tejto prospešnej súťaže zapojíte a budete mať istotu, že Váš starý mobil bude recyklovaný správne a nezaťaží už aj tak dosť skúšanú prírodu. Ďakujeme

    • Slávnostné otvorenie školského roka
     • Slávnostné otvorenie školského roka

     • Slávnostné otvorenie školského roka 2018/19 sa uskutoční 3. septembra 2018 o 9,00 hod. v átriu školy. Srdečne pozývame aj rodičov našich žiakov, najmä prváčikov. Obed sa prvý školský deň vydáva od 10,00 hod. do 11,15 hod.

     • Letný tábor v Závažnej Porube

     • Deti z nášho  školského klubu detí strávili aj toto leto časť svojich prázdnin v letnom tábore, uprostred krásnej liptovskej prírody v chate Opalisko v Závažnej Porube spolu so svojimi vedúcimi Zuzanou Vojáčkovou, Ľubkou Kukučkovou, Erikou Magdechovou a Miškou Novákovou. 

      V rámci táborovej hra sa deti presunuli do sveta Harry Pottera, kde absolvovali školu kúziel a čarovania, oboznámili sa s nástrahami Muklov, vyskúšali si svoje sily v Chrabromilskom závode a nechýbala ani Chrabromilska párty. Svoju zručnosť ukázali pri výrobe čarodejníckej paličky a plášťa ako aj metly Nimbus 2018, ktorú následne použili v táborovom turnaji v metlobale.

       

      Okrem uvedeného sa naučili používať Morseovu abecedu viazať líščiu slučku a lodný uzol, základy prvej pomoci, orientovať sa v prírode a to všetko prostredníctvom zaujímavých  aktivít. Zúčastnili sa aj výletu  do múzea liptovskej dediny v Pribyline, múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Litovskom Mikuláši, oboznámili sa aj so životom muflónov v miestnej obore.   Nechýbalo ani plávanie vo vode termálneho kúpaliska v Liptovskom Jáne, súťaže a hry – no proste všetko, čo k správnemu táboru patrí. 

    • Oznam školskej jedálne
     • Oznam školskej jedálne

     • Oznamujeme stravníkom, že zápis na stravu na školský rok 2018/2019 sa uskutoční od 22.8.2018 do 31.8.2018. V tieto dni budeme vydávať poštové poukážky na stravu za september a je potrebné vypísať zápisný lístok na nový školský rok na každého stravníka. Zápisný lístok si môžete stiahnuť v sekcii Školská jedáleň.

      vedúca šk. jedálne Mgr. Ľ. Barošová

     • Školská športová olympiáda

     • Dňa 1.júla 2018 sa už po šiesty krát uskutočnila Školská športová olympiáda. 400 žiakov súťažilo v piatich individuálnych a štyroch kolektívnych disciplínach. Počasie nám počas súťaže prialo ale na záver olympiády nás trochu osviežil dážď a preto sme celkové vyhodnotenie vykonali v telocvični. Žiaci na prvých troch miestach v individuálnych disciplínach  boli odmenení medailami a vecnými cenami.  Celkovým víťazom  na I. stupni a Putovný pohár riaditeľa školy získala 1.B trieda pod vedením pani učiteľky Mgr. Tatiany Jakubcovej  a na II. stupni  VII.A trieda   pod vedením pani učiteľky Mgr. Viktórii Šebeňovej.

      Poďakovanie  na zdarnom priebehu patrí sponzorom a to primátorovi mesta Považská Bystrica, odboru školstva kultúry a športu VÚC Trenčín, Olympijskému klubu Trenčín, Olympijskému klubu Žilina, za organizačné zvládnutie olympiády poďakovanie patrí aj  rodičom žiakov, pedagógom a priateľom školy.  To, že už po šiesty krát  Školská športová olympiáda bola úspešná je výsledkom aj tvorcu olympiády olympionika a  učiteľa Mgr.  Dušana Malovca. Už teraz sa tešíme ako o rok oslávime MDD športom.

     • Mincovňa a hvezdáreň

     • Mesiac máj uzatvorili žiaci IV. ročníka návštevou Kremnice, kde si mali možnosť pozrieť a vypočuť nielen ako sa razili mince v minulosti, ale i v súčasnosti. Okrem informácii, ktoré získali na hodinách vlastivedy a informatiky pri vytváraní prezentácie o Kremnici sa dozvedeli veľa nového i zo samotného výkladu.  Veľmi zaujímavé bolo vidieť na vlastné oči to, čo poznali len z obrázkov – trezor, stroje na razenie mincí, medailí či balenie mincí do debničiek čakajúcich na export... Mincovňa štvrtákov zaujala, no hvezdáreň v Žiari nad Hronom ohromila! J Preniesli sa do vesmíru, boli súčasťou slnečnej sústavy, pristáli na mesiaci, slnku, prstencoch Saturna či pozorovali hmlovinu a polárnu žiaru. Naučili sa nájsť na jarnej oblohe tri najznámejšie súhvezdia a domov odchádzali s príjemnými pocitmi z takto stráveného dňa.